101 - 120 av 259
1...567...13 Gå till

Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2023

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/VS, stjärnor, längd 3,5 cm, stift, vikt 3,7 g.

Utrop: 7 800 kr

CHIMENTO, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g, gravyr, en diamant saknas.

Utrop: 2 800 kr

CHOPARD, ring, 18K guld, Happy Diamonds, 13 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, serienr. 3047036, ref 622936-0001, stl 17,25 mm, vikt 12,8 g.

Utrop: 18 400 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,61 ctv, ca TW-Ca/P, längd 18 cm, vikt 7,7 g, ett antal diamanter har nagg.

22 500 kr

Utrop: 25 000 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 3,59 ctv, ca Cr-Ca/P, längd 18 cm, vikt 8,4 g, några diamanter har nagg och skador.

RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 190 briljantslipade diamanter ca 5,78 ctv, ca TW-Ca/P, längd 42 cm, vikt 15,1 g, några diamanter har nagg.

Utrop: 50 000 kr

DAVID ANDERSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, vit och svart emalj, Willy Winnaess, Norge 1950/60-tal, bredd 33 mm, längd 17,5 cm, vikt 50,1 g, visst slitage på emaljen, en extra länk med pålödd broschnål.

2 500 kr

Utrop: 1 500 kr

GAUDY, collier, 18K guld, Stockholm 2004, längd 40 cm, vikt 108,7 g, originalpåse.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr

GEORG JENSEN, brosch, nr 1346, 18K guld, vikt 8,8 g.

5 100 kr

Utrop: 4 500 kr

CLAES GIERTTA, enstensring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,90 ct, ca TCa(L)/SI1, Stockholm 1990, stl 17 mm, vikt 5,1 g, diamanten snurrar något i sin fattning och har inneslutningar som når ytan samt nagg vid rondisten. (d)

Utrop: 110 000 kr

GIERTTA, ring, 18K guld/vitguld, Stockholm 1981, stl ca 17 mm, vikt 11,9 g. (d)

Utrop: 7 200 kr

BORGILA, brosch/hänge, 18K guld/vitguld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/SI, Stockholm 1996, mått 29x32 mm, vikt 12,0 g, en skadad diamant.

Utrop: 5 600 kr

COLLIER, 18K guld, 3 smaragder ca 0,76 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 55 cm, vikt 2,2 g, smaragder med sprickor.

Utrop: 6 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, behandlade gula briljantslipade diamanter 0,60 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm.

Utrop: 7 600 kr

RING, Bonbon, 18K vitguld/guld, ljus rökkvarts, Engelbert, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 5 200 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Leaves, sterlingsilver, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 12,9 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

OLE LYNGGAARD, berlock, Elefant, sterlingsilver, briljantslipad diamant 0,05 ct, TW/VS, höjd 23 mm, vikt 5 g.

2 400 kr

Utrop: 2 000 kr

OLE LYNGGAARD, hänge, Leaves, oxiderat sterlingsilver, höjd 30 mm, vikt 1,1 g.

800 kr

Utrop: 550 kr

OLE LYNGGAARD, berlock, Elefant, My little world, sterlingsilver, briljantslipad diamant 0,005 ct, höjd 17 mm, vikt 1,7 g.

1 500 kr

Utrop: 850 kr

RING, 18K vitguld, orm, 101 svarta och vita briljantslipade diamanter ca 1,29 ctv, ca W-Cr/P, rubinögon ca 0,03 ctv, storlek 17,25 mm, vikt 4,3 g, några diamanter med ytdefekter.

Utrop: 8 800 kr