Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2023
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-W/VS, stjärnor, längd 3,5 cm, stift, vikt 3,7 g.
CHIMENTO, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g, gravyr, en diamant saknas.
CHOPARD, ring, 18K guld, Happy Diamonds, 13 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW(G)/VVS-VS, serienr. 3047036, ref 622936-0001, stl 17,25 mm, vikt 12,8 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,61 ctv, ca TW-Ca/P, längd 18 cm, vikt 7,7 g, ett antal diamanter har nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 3,59 ctv, ca Cr-Ca/P, längd 18 cm, vikt 8,4 g, några diamanter har nagg och skador.
Visa varaSmycken Collier
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 190 briljantslipade diamanter ca 5,78 ctv, ca TW-Ca/P, längd 42 cm, vikt 15,1 g, några diamanter har nagg.
DAVID ANDERSEN, armband, förgyllt sterlingsilver, vit och svart emalj, Willy Winnaess, Norge 1950/60-tal, bredd 33 mm, längd 17,5 cm, vikt 50,1 g, visst slitage på emaljen, en extra länk med pålödd broschnål.
CLAES GIERTTA, enstensring, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 2,90 ct, ca TCa(L)/SI1, Stockholm 1990, stl 17 mm, vikt 5,1 g, diamanten snurrar något i sin fattning och har inneslutningar som når ytan samt nagg vid rondisten. (d)
BORGILA, brosch/hänge, 18K guld/vitguld, 7 gammalslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/SI, Stockholm 1996, mått 29x32 mm, vikt 12,0 g, en skadad diamant.
COLLIER, 18K guld, 3 smaragder ca 0,76 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 55 cm, vikt 2,2 g, smaragder med sprickor.
HELALLIANSRING, 18K guld, behandlade gula briljantslipade diamanter 0,60 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm.
OLE LYNGGAARD, ring, Leaves, sterlingsilver, Charlotte Lynggaard, stl 17,25 mm, vikt 12,9 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Elefant, sterlingsilver, briljantslipad diamant 0,05 ct, TW/VS, höjd 23 mm, vikt 5 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, Elefant, My little world, sterlingsilver, briljantslipad diamant 0,005 ct, höjd 17 mm, vikt 1,7 g.