Avslutad | Moderna – Lördag 14 januari 2023
NIALAYA, armbamd, förgyllt sterlingsilver, onyx, ljusterbar storlek, vikt 23,5 g, etui.
LAPPONIA, ring, sterlingsilver, design Björn Weckström, Finland 1978, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g.
GEORG JENSEN, hänge med rem, nr. 423, sterlingsilver, flätad läderrem, design Ragnar R. Jørgensen, höjd på hänget 2,1 cm, längd på remmen 40 cm, vikt 9,2 g, originaletui, ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade prheniter ca 15,5 ctv, ametister 0,45 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 33 mm, vikt 5,4 g, stift.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,30 ct, ca Ca/SI, briljant - och baguetteslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca W-TCr/LY/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
ENGELBERT, hänge, hjärta, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,09 ctv, ca TW/VS, höjd 9 mm, vikt 2,2 g.
CARTIER, ring, Trinity, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ref. nr. RN7756, stl 18,75 mm (59), vikt 12,7 g, certifikat, etui, ytterask, påse.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 10 st briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, längd 15 mm, vikt 4,5 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Love 5, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, stl 18 mm, vikt 11,3 g, etui.
KALEVALA, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW/VS enstaka ligger på gränsen till SI, stl 16,5 mm, vikt 6,6 g, etui, gravyr, slitage.
RING, platina, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA Diamond Grading Report 2426549310, 18 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g, mittstenen sitter snett i fattningen och är något mjölkig.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr((H-J)/SI, mindre briljanter ca 0,22 ctv, stift, vikt 1,4 g, de större diamanterna har mycket små nagg vid kuletterna.
TENNISARMBAND, 18K vituld, 55 briljantslipade diamanter ca 6,65 ctv, ca TW-W/VS-P, längd 18 cm, vikt 13,0 g, några diamanter med nagg.
RING, 18K guld, kuddslipad diamant ca 0,25 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI, briljanter ca 0,26 ctv, stl 17 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr(H-I)/SI, briljanter ca 0,27 ctv, stift, vikt 1,6 g, ena större diamanten har nagg vid kuletten.
REY URBAN, manschettknappar, silver, signerade, Stockholm 1964, diameter 19 mm, vikt 15,3 g. (d)