Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 december 2022
ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 32 prinsesslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W(H)/SI-P, mått 8x8 mm, vikt 4,2 g, stift
RING, 18K vitguld, rundslipad blå safir ca 0,28 ct, 53 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g, safiren har små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 20 mm, huggies, vikt 2,7 g.
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 0,73 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd på hänget 1,7 cm, ankarkedja 42/46 cm, vikt 2,6 g,
COLLIER, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, längd 40/41/42 cm, vikt 3,1 g.
RING, platina, rundslipad akvamarin ca 0,53 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 rundslipade blå safirer ca 0,26 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17 mm, vikt 4,1 g, någon safir med nagg.
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safir ca 0,32 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W/SI, höjd på hänget 0,9 cm, ankarlänk 38/46 cm, vikt 3,0 g.
RING, platina, ovalslipad akvamarin ca 0,72 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 rundslipade blå safirer ca 0,23 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW(F)/SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, WGI certifikat.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, droppslipad orange safir ca 0,53 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 46 cm, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan, safiren har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/SI, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 38/46 cm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 104 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, höjd 11 mm, huggies, vikt 3,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, diameter på hänget 1,2 cm, längd 34/40 cm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca W(H)/SI2, 75 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI, 2 rubiner ca 0,02 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g, ett fåtal diamanter har inneslutningar som når ytan, IGI Jewellery Identification Report.