Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
DIAMANT, antikslipad, 0,42 ct, Light Yellow/SI, 4,2x3,9x3,2 mm, små nagg och inneslutningar som når ytan.
DIAMANT, antikslipad, 0,29 ct, ca Ca/VS, 4,1x3,5x2,4 mm, inverterade naturaler.
DIAMANT, antikslipad, 0,32 ct, ca TCr(I)/P2, 4,08-3,85x3,03 mm, nagg och inneslutning når ytan.
2 DIAMANTER, antikslipade, 0,26 ctv, ca W/VS, 3,0x2,6x1,9 mm och 3,0x2,9x2,2 mm, diamanterna har nagg och inverterade naturaler.
4 DIAMANTER, antikslipade, 0,62 ctv, TCa-Ca/VS-P, 3,0x2,6x2,0 mm, 3,1x2,7x2,2 mm, 3,3x2,7x2,1 mm och 3,1x2,9x2,3 mm, nagg och inverterade naturaler.
THERESIA HVORSLEV, hänge med kejda, sterlingsilver, Mema, Lidköping 1974, höjd 2,3 cm, längd på kedja 45 cm, signerad vikt 7,5 g.
ARMBAND, förgyllt silver, koraller, filigranarbete, ledade segment, längd 18 cm, vikt 20,2 g, troligen Italien.
PATRIK AF FORSELLES, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 7,2 g, ringen är i behov av putsning och rodinering.
ARMRING, sterlingsilver, 2 snidade ametister, Sandin & Söner, Göteborg 1969, mått 60x65 mm, vikt 28,1 g.
ENGELBERT, hänge, 18K guld, bergkristall, design Stigbert, Stockholm 1980, höjd 20 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld med oval smaragd 0,31 ct, 34 briljanter 0,16 ctv, TW(G)/VS, storlek 16,75 mm, vikt 2,3 g