Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
ARMBAND, sterlingsilver, granater, topaser, bergkristall, rökkvarts, längd 17,5 cm, vikt 19,7 g.
ARMBAND, sterlingsilver, delvis förgylld, peridoter, ametister, citriner, granater, topaser, längd 16,5 cm, vikt 13,2 g, enstaka stenar har nagg.
ARMBAND, sterlingsilver, peridoter, längd 17,5 cm, vikt 14,0 g, en peridot skadad och några med slitna fasettkanter.
ARMBAND, sterlingsilver, månstenar, längd 20,5 cm, vikt 14,6 g, en månsten har nagg.
HÄNGE, sterlingsilver, månsten, behandlade safirer, höjd 32 mm, vikt 6,1 g, enstaka safirer har nagg.
HÄNGE, sterlingsilver, delvis förgylld, topas, månsten, safirer, höjd 35 mm, vikt 6,5 g, några stenar har nagg.
HÄNGE, sterlingsilver, granater, peridoter, topaser, ametister, citriner, bergkristaller, rökkvarts, cubic zirconia, höjd 50 mm, vikt 19,0 g, svaga fattningar, några stenar har nagg.
ALLIANSRING, sterlingsilver, prasiolit, citriner, safirer, stl 18 mm, vikt 2,6 g, enstaka stenar har nagg.
RING, sterlingsilver, smaragdslipad safir ca 1,00 ct, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, safiren har slitna fasettkanter.
RING, sterlingsilver, ovalslipad topas ca 2,50 ct, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g, topasen har små nagg.
RING, sterlingsilver, smaragdslipad topas ca 2,00 ct, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g, topasen har nagg.
DIAMANT, briljantslipad, 0,44 ct, W(H)/VS1 enligt HRD certifikat 149651 från 1985, bruten försegling medföljer.
COLLIER, förgyllt silver, lapis lazuli ca 5,7 mm, längd 92 cm, vikt 159,7 g, bortsliten förgyllning.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, några diamanter med nagg, någon sten lös i sin fattning.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter, ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/P, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,0 mm, off round, lås i 14K guld, längd 46 cm, vikt 38,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,0 mm, lås i 14K vitguld, längd 42 cm, vikt 20,3 g, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 mm, lås i silver med pärla, längd 42 cm, knutet, vikt 28,0 g.