Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
ANTON MICHELSEN, brosch, sterlingsilver, blå kalcedon, Gertrud Engel, Stockholm 1952, mått 47x21,5 mm, vikt 14,5 g.
RING, 14K guld, rosenslipad diamant, pärlor, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, skenan är bytt och är i 18K, slitage.
PÄRLCOLLIER, flätade fröpärlor, lås i 18K guld/platina med blå safir samt mindre rosenslipade diamanter, längd 42 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta, 18 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/SI, längd 42 cm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS2, stl 18 mm, vikt 4,7 g, slitna klor, rodiering har släppt på ringskenan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 smaragder ca 0,55 ctv, längd 5 cm, stift, vikt 6,4 g, smaragder har nagg och sprickbildningar, en snurrebuss saknas.
HÄNGE, sterlingsilver, delvis förgylld, ovalslipad topas ca 13,00 ct, höjd 34 mm, vikt 10,1 g.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, ovalslipad topas ca 3,50 ct, stl 18 mm, vikt 6,6 g, topasen har nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g, en diamant med nagg på kuletten, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, triangulärt slipad topas ca 3,00 ct, stl 18 mm, vikt 5,0 g, topasen har små nagg.
RING, sterlingsilver, delvis förgylld, ovalslipad topas ca 2,00 ct, stl 18 mm, vikt 8,4 g.
HÄNGE, sterlingsilver, ovalslipad topas ca 20,00 ct, höjd 47 mm, vikt 14,7 g, topasen har små nagg.
HÄNGE, sterlingsilver, smaragdslipad topas ca 11,00 ct, höjd 28 mm, vikt 6,7 g, topasen har slitna fasettkanter.