Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
HÄNGE MED KEDJA, silver, 63 rosenslipade och s.k. chips diamanter ca 1,20 ct totalt, Pique och skadade, låg kvalitet vad gäller renhet och slipning, hänget 4,3 x 3,4 cm, kedjan 46 cm, vikt 16,4 g,
OLLE OHLSSON, manschettknappar, sterlingsilver, detaljer i 18K guld, Stockholm 1968, mått 25x19 mm, vikt 13,6 g. (d)
KORS, 18K guld, 25 baguettslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W/VS, 19×27 mm, vikt 4,8 g.
PÄRLCOLLIER, Doserad, 3,0 - 7,4 mm odlade pärlor, längd 46 cm 18K guldlås med en cabochonslipad ametist ca 2,50 ct och 6 pärlor. Behöver träs om.
ERIK GRANIT, armring, sterlingsilver, Helsingfors 1971, mått 6,0x5,5 cm, vikt 15,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW-W/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Schalins, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g, den större diamanten har ett nagg vid kuletten, gravyr, visst slitage på ringskenan.
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, Schalins, stl 17,25 mm, vikt 7,7 g, gravyr, slitage på ringskenan.
GUSTAF MÖLLENBORG, brosch/hänge, 18K guld, hårarbete, Stockholm, 1800-tal, mått 42x30 mm, vikt 8,1 g, skador, lagningar, blylödningar.
CARMOSÉRING, 18K guld, platina, gammalslipade diamanter, stl 16,25+ mm, vikt 2,3 g, saknar mittsten.
RING, 18K guld, rosenslipade diamanter, granat, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, granaten har slitna fasetter och flera små nagg.