101 - 120 av 607
1...567...31 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022

Klubbad för

COLLIER, 14K guld, onyx, längd 40 cm, vikt 44,4 g.

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

HÄNGE MED KEDJA, silver, 63 rosenslipade och s.k. chips diamanter ca 1,20 ct totalt, Pique och skadade, låg kvalitet vad gäller renhet och slipning, hänget 4,3 x 3,4 cm, kedjan 46 cm, vikt 16,4 g,

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

OLLE OHLSSON, manschettknappar, sterlingsilver, detaljer i 18K guld, Stockholm 1968, mått 25x19 mm, vikt 13,6 g. (d)

1 100 kr

Utrop: 550 kr

ARMBAND, silver, Stockholm 1948, längd 19 cm, vikt 33,6 g.

375 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver, profil av kvinna, jugend, mått 35x22 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 225 kr

KORS, 18K guld, 25 baguettslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W/VS, 19×27 mm, vikt 4,8 g.

3 400 kr

Utrop: 3 000 kr

ARMBAND, sterlingsilver, bergkristall, Bengt Hallberg, längd 18,5 cm, vikt 19,6 g.

1 500 kr

Utrop: 800 kr

PÄRLCOLLIER, Doserad, 3,0 - 7,4 mm odlade pärlor, längd 46 cm 18K guldlås med en cabochonslipad ametist ca 2,50 ct och 6 pärlor. Behöver träs om.

Utrop: 1 500 kr

BROSCH, silver, Floralia, mått 55x55 mm, vikt 13,2 g.

1 000 kr

Utrop: 350 kr

ERIK GRANIT, armring, sterlingsilver, Helsingfors 1971, mått 6,0x5,5 cm, vikt 15,6 g.

425 kr

Utrop: 450 kr

ARMBAND, silver, onyxer, längd 19 cm, vikt 7,9 g.

475 kr

Utrop: 450 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW-W/VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Schalins, stl 17,75 mm, vikt 6,6 g, den större diamanten har ett nagg vid kuletten, gravyr, visst slitage på ringskenan.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, Schalins, stl 17,25 mm, vikt 7,7 g, gravyr, slitage på ringskenan.

Utrop: 4 200 kr

MATTI J. HYVÄRINEN, collier, sterlingsilver, Åbo, längd 44,5 cm, vikt 8,9 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, brosch/hänge, 18K guld, hårarbete, Stockholm, 1800-tal, mått 42x30 mm, vikt 8,1 g, skador, lagningar, blylödningar.

Utrop: 4 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, platina, gammalslipade diamanter, stl 16,25+ mm, vikt 2,3 g, saknar mittsten.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, rosenslipade diamanter, granat, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, granaten har slitna fasetter och flera små nagg.

Utrop: 3 300 kr

BROSCH, förgyllt silver, antik, höjd 10 cm, vikt 9,2 g, saknar en del.

300 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver, Sverige, antik, mått 73x51 mm, vikt 15,7 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

Accessoarer Pennor

PENNA, silver, stift, längd 9 cm, vikt 11,1 g, ask.

650 kr

Utrop: 225 kr