Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies, enstaka diamanter har nagg.
RING, 18K vitguld, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,55 ct ca W-Cr/VS-SI, Iduna, stl 16,25+ mm, vikt 6,2 g.
COLLIER, förgyllt silver, granater, pärlor, emalj, längd 46 cm, vikt 35,4 g, emaljskador.
ALLIANSRING, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter 0,68 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 6,6 g, enstaka diamanter med nagg, en diamant med slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g, enstaka diamanter med nagg.
HANDSPEGEL, sterlingsilver, Grann & Laglye, Köpenhamn 1938, höjd 25,5 cm, vikt 209,7 g, saknar spegelglas, liten buckla.
SCHALINS, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,15 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
HÄNGE, 18K guld, Hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, höjd 13 mm, vikt 1,3 g, en diamant åttkantsliad.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-Cape/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TCa/VS, stl 16 mm, vikt 2,1 g, inverterade naturaler på kronan samt rondisten.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 3,0-7,5 lås i 18K guld med halvpärlor, längd 52 cm, knutet, säkerhetskedja, vikt 14,1 g, 1 halvpärla saknas.
COLLIER, förgylld metall, granater, höjd på mittdel 4,4 cm, längd 40 cm, vikt 15,9 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/SI, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g, nagg på kuletten.
ARMBAND, silver, brickor av pärlemor med emalj, Persien, längd 19 cm, vikt 53,4 g, skadad emalj.