Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
CARMOSÈRING, 18K guld, rubin, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 3,6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, åttkantslipade diamanter, stift, vikt 1,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, åttkantslipade diamanter, stift, vikt 2,3 g.
CAMROSÈHÄNGE, 18K guld, rubin, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, vikt 1,8 g.
SMYCKESET, collier, hänge, örhängen, förgyllt silver, granater, längd 48 cm, stift, vikt 17,2 g.
SMYCKESET, collier, hänge, örhängen, förgyllt silver/gulmetall, granater, längd 40 cm, skruvmekanism, vikt 19,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, stl 18,75 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca Cr/SI, stl 19,5 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/SI-P, stl 19 mm, vikt 2,9 g.
2 LJUSSTAKAR, sterlingsilver, svenska importstämplar, höjd 8 cm, vikt 450,4 g, fylld botten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamanter enligt gravyr 0,16 ct ca W/VS, stl 17,5 mm, Olof Pettersson AB, 1982, vikt 2,0 g, 2 böjda klor.