Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
EFVA ATTLING, armband, Take no shit, sterlingsilver, längd 16-17,5 cm, vikt 2,7 g, originalask.
GRÄDDKANNA, silver, svart trähandtag, Nikolay Dubrovin, Moskva 1833, vikt 97,8 g, små bucklor.
COLLIER, 14K guld, safirer, briljantslipade diamanater ca 0,15 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 6,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct, TW/VS, certifikat från SDI nr A0608, mått 16x18 mm, vikt 1,8 g.
COLLIER, 18K vitguld, troligen obehandlad blå safir ca 1,10 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 3,6 g, safiren med nagg och mindre skador.
PÄRLÖRHÄNGEN, silver, odlade pärlor, gammalslipade och åttkantslipade diamanter, längd 30 mm, vikt 5,5 g, diamanter med nagg och skador.
CARMOSÈHÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad safir, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, vikt 1,5 g.
RING, 18K vitguld, 73 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, några diamanter med nagg.
HÄNGE, 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter ca0,08 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 8,3 mm, vikt 0,6 g.