Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
PÄRLCOLLIER, 3-rader, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, knutet, längd 43 cm
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, blå och grå, olika storlekar och form, delvis knutet, längd 92 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, ca 11 mm, stift, vikt 3,5 g.
PÄRLCOLLIER, 7 rader odlade sötvattenspärlor ca 3,1-14 mm, lås i 18K guld, diameter på låset 3,5 cm, längd 45 cm, vikt 124,1 g.
RING, 18K guld, 13 carréslipade rubiner, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 5,8 g.
COLLIER, 14K guld, kulor av lazurit ca 8 mm, längd 87 cm, vikt 79,9 g, några mellandelar med små bucklor.
PÄRLCOLLIER, 9K guld, färgade odlade sötvattenspärlor ca 5 mm, lila-grön, längd 44 cm
PÄRLCOLLIER, förgyllt sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, röda, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7-8 mm, guldfärgat magnetlås, längd 45 cm.