Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, stift, längd 4,5 cm, vikt 2,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 8,4 mm, stift, vikt 1,8 g
SMYCKESET, collier, armband, odlade sötvattenspärlor, rosa toner, guldfärgat lås med strass, längd 45 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 7 mm, vinröd, stift, vikt 1,0 g
COLLIER, fjäril, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W-Ca/VS-P, längd 40-42 cm, vikt 2,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, bergkristall, gröna turmaliner 0,90 ctv, Mandelstam, diamanter 0,02 ctv, höjd 30 mm, vikt 4,5 g, stift, originalask.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld, 15 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 14 mm, C.G. Hallberg, vikt 2,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragd enligt uppgift 0,41 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, längd 42 / 45 cm, venezia, vikt 1,8 g, handskrivet intyg från Italien.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,26 ct ca TW-W/VS, vikt 1,0 g, stift.
MONT BLANC, manschettknappar, förgyllt sterlingsilver, lapis lazuli, vikt 16,7 g, det förgyllda silvret har oxiderat.
RING, 18K guld, 25 briljanter enligt gravyr 0,35 ctv ca W/SI. stl 16,5 mm, Iduna, vikt 5,0 g.
ARMBAND, silver, pansarlänk, längd 20,5 cm, bucklor, monogram, säkerhetskedja, vikt 35 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/SI, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.