Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
HÄNGE, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W-TCr/VS-SI, illusion plate. vikt 0,7 g.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,33 ctv, ca TCr-Cr/SI-P, längd 40 cm, vikt 1,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,75 ct, ca Fancy Deep Grayish Brownish Yellow/P, 16 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 12 mm, längd 44 cm, vikt 2,2 g, mittstenen har inneslutningar som når ytan, enstaka sidostenar har nagg.
ÖRHÄNGEN, 14K roséguld, ovalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca Fancy Deep Brownish Yellow-Fancy Deep Greenish Brownish Yellow/VS-SI, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W-Faint Pink/SI, höjd 8,6 mm, vikt 1,4 g, stift, ena av de mindre diamanterna har nagg på kronan.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca Light Brown/P2, 70 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, mittstenen har nagg på kuletten och rondisten, några sidostenar har nagg och skador.
RING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca Fancy Brown/P2, 66 briljnatslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,2 g, mittstenen har naturliga håligheter på kronan och nagg på kuletten, några sidostenar har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stift, vikt 2,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, barocka odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, färgade silvergrå, stift, vikt 2,2 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W-TCr/SI, vikt 2,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6 mm, magnetlås och detaljer i trefärgad metall, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 10 mm, detaljer i vitmetall med strass, knutet, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, knutet, längd 43 cm.
SMYCKESET, sterlingsilver, collier, armband, färgade odlade sötvattenspärlor, röda, knutet, längd 45 cm.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W-TCr/SI, stl 17 mm, vikt 1,4 g.
PÄRLCOLLIER, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, grå och vit i olika färg och form, längd 41-44 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca W-TCr/SI, stift, vikt 1,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,27 ctv, ca W-TCr/SI, stift, vikt 1,4 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, lila, knutet, silverfärgat kullås, längd 60 cm.