Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, kulor av rökkvarts, knutet, längd 60 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, fasetterade färgade smaragder av lägre kvalitet, stift, längd 2,5 cm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, odlade sötvattenspärlor, hematit, krokar, längd 5 cm, vikt 5,0 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, 2 åttkantslipade diamanter av lägre kvalite, peridoter, blommor, stift, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, onyx, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g, enstaka diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, Southsea pärlor ca 13,1-13,9 mm, offround, vikt 8,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, illusion plate, stift, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca W-TCr/VS-SI, illusion plate, stift, vikt 1,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W-TCr/VS-SI, illusion plate, vikt 0,7 g.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, höjd ca 7 mm, vikt 3,1 g, stift.