Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, diameter 7 mm, stift, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,7 g, 1 diamant har ett litet nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, diameter 4 mm, stift, vikt 1,0 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTENSÖRHÄNGE, udda, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/SI, stift, vikt 0,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/P, 4 rundslipade smaragder ca 0,21 ctv, stl 18 mm, vikt 3,1 g, gravyr, smaragderna med nagg.
RING, 18K guld/vitguld, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,4 g, huggies, en diamant har litet nagg på kuletten.
RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,75 ctv ca W/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16 mm, Kaplans Safir 2004, vikt 6,1 g, en av de större stenarna är skadad, gravyr.
COLLIER, 3 - radigt, korall, kulor ca 3,5 mm, lås i förgyllt silver, längd 45 cm, vikt 31,5 g, flera koraller med sprickor.
Ädelstenar Safirer
OBEHANDLAD SAFIR, ovalslipad, 2,44 ct, 9,11x6,90x3,74 mm, ursprung Sri Lanka, litet nagg på paviljongen.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor i olika form, storlek samt färg, lås i sterlingsilver, knutet, längd 46 cm
SMYCKESET, collier, armband, örhängen, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, längd 46/19 cm, knutet, stift
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 6,2 mm, lås och detaljer i 9K guld, längd 46 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 7-8 mm, vita, silver, grön, strass, knutet, längd 120 cm.