Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
SMYCKE SET, collier, örhängen, behandlad korall, vitmetall, gulmetall, längd 52 cm, krok.
COLLIER, roséförgyllt silver, färgade kulor av Jaspis ca 18 mm, trädd på vajer, längd 49 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 20 x 13 mm, krokar, vikt 7,5 g,
HÄNGE, hjärta, 18K guld, rubiner, safirer och vita oäkta stenar, höjd 30 mm, vikt 11,6 g, enstaka stenar med skador och nagg.
RING, 18K guld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 18,25 mm, vikt 7,4 g, smaragderna med slitage och nagg.
DRÄKTSMYCKEN, brosch, silver/förgyllt silver, H.G Stenborg 1928, längd 36 cm, vikt 95 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, knutet, längd 45 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, grå och grön, knutet, längd 120 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16 x 18 mm, vikt 6,8 g.