Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, 21 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g,
KEDJA OCH ARMBAND, 18K guld, delvis rodinerat, längd 42 cm samt 18,5 cm, vikt 17,9 g totalt.
KARL ANDERSON, ring, 18K guld, rosenslipad diamant, Stockholm, tidigt 1900-tal, stl 15,5 mm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, längd 15 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade och baguettslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g, en diamant saknas, några diamanter med nagg och skador.
DAVID ANDERSEN, fingerborg, 14K guld, kvarts, höjd 22 mm, vikt 4,1 g, graverat monogram.
RING, låghaltigt guld, fattningar i silver, topas, 2 antikslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 1,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, granat, kopia av fynd från Karlstorp i Småland (400-550 e.Kr.), Bengt Hallberg Guldsmeds, Köping 1996, höjd 30 mm, längd 60 cm, vikt 15,7 g.
ARVO SAARELA, hänge/kedja, silver, Enköping 1968, höjd 60 mm, längd 64 cm, vikt 36,8 g.
JÖRGEN JENSEN, collier, nr 55, tenn, Danmark, diameter 40 mm, längd 70 cm, vikt 28,5 g.
COLLIER, kulor av lapis lazuli ca 8 mm, lås i förgyllt sterlingsilver, längd 38,5 cm, trätt på vajer, vikt 35,0 g.