Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade smaragder, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 9 mm, vikt 3,8 g, stift.
STRÖMDAHLS, carmoséring, 18K vitguld, ovalslipade safir ca 1,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VVS,10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Stockholm 1994, stl 19,5 mm, vikt 5 g, en sidosten är skadad.
FRIMURARKULA, 8K guld/sterlingsilver, diameter20 mm, öppningsbar så att den blir ett kors, 65x40 mm, vikt 17,6 g.
RING, 14K vitguld, 12 briljanter ca 0,33 ctv, ca Cr(J)/VS-SI1, lövdesign, stl 17+ mm, vikt 8,0 g.
PÄRLAVKORTARE, 14K vitguld, 3 ovala opaltripletter, 10 briljanter ca 0,70 ctv, ca TCr/SI, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad obehandlad burmesisk rubin ca 1,35 ct, Swedish Gem Lab report GR00690-14021, Kaplans Safir, Stockholm 2021, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g, rubinen har små nagg och inneslutningar som når ytan.
ARMBAND, 18K tvåfärgat guld, Vizenca Italien, 1960-tal, längd 19 cm, bredd 16,5mm, vikt 56,8 g.
OLE LYNGGAARD, collier, Star, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, TW/VS, längd 45 cm, vikt 4 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 2-radigt, odlade pärlor, lås i 18K guld, längd 21,5 cm, knutet, vikt 24,9 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Lace, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,01 ct, TW/VS, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
OLE LYNGGAARD, collier, Heart, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, TW/VS, längd 40 cm, vikt 4,2 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Lace, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,32 ctv, TW/VS, 10 mm, vikt 3 g, stift.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet drop, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,12 ctv, TW/VS, höjd 22 mm, vikt 5,7 g.
GEORG JENSEN, armring, nr 204, sterlingsilver, design Torun Bülow-Hübe, stl S, vikt 15,3 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, snögubbe, sterlingsilver, odlade pärlor, svarta diamanter, rosa, blå och gula safirer, Mandelstam, krokar, höjd 48 mm, vikt 11,5 g, originalask.
RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad obehandlad rubin 0,93 ct, Swedish Gem Lab report GR00689-14020, Kaplans Safir, Stockholm 2021, stl 16,25 mm, vikt 4,2 g, rubinen har en liten skada vid rondisten och små nagg på fasettkanter.