Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
RING, platina, radiantslipad diamant 0,53 ct, TW(G)/VVS1, 2 trapetsslipad diamanter ca 0,07 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, IGI report, stenkuvert.
HÄNGE, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-W/VS-P, svarta diamanter, emalj, mått 5,5 x 4,3 cm, vikt 34,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, behandlad jade, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, höjd 68 mm, vikt 12,3 g, krokar
ARMBAND, 18K vitugld, 5 briljantslipade diamanter 0,72 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 18 cm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, rökkvarts, ca 2,50 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16 mm, vikt 4,2 g.
PARFYMFLAKONG, snidad smaragd 185,30 ct, underlägg i 18K guld ca 34×16 mm vikt 8,8 g, total vikt 45,9 g.
RING, 18K vitguld, rökkvarts, ca 2,50 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
Visa varaSmycken Örringar
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 116 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 41 mm, vikt 6,4 g, stift.
RING, platina, antikslipad diamant ca 1,65 ct, ca J-K/VS, briljanter och åttkantslipade diamanter, stl ca 16 mm, vikt 9,6 g, storleksändrad med inre skenor, 2 briljanter med större nagg.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,50 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g, ringskenans övre del med briljanter är tunn och kan vara skör.
RING, 18K vitguld, citrin, ametist, rosenkvarts, briljanter ca 0,08 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW(F)/SI, report HRD J180000084195, stift, vikt 1,8 g.
HÄNGE, silver/18K guld, äldre brioletteslipad diamant ca 2,50 ct, ca TCa(L)/P1, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Franska stämplar, höjd 17,34 mm, vikt 1,0 g, naturlig hålighet i anslutning till inneslutningar som når ytan, naturaler, nagg.
RING, platina, smaragdslipad citrin 4,88 ct, navett- och briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca River-TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 12,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,50 ct, W(H)/VS1, HRD certifkat 210000186340, 16 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 4 ovalslipade smaragder ca 3,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca TCr-TCa/P, längd ca 40x18 mm, vikt 12,6 g, smaragderna har nagg och sprickbildningar, diamanterna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg.
SYSKONRING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS2-SI2, stl 16 mm, vikt 3,8 g, diamanter med nagg, slitna fattningar.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Ca/VS, Österrike, Wien, stl 17 mm, vikt 5,3 g.