381 - 400 av 620
1...192021...31 Gå till
Just nu klubbas Klassiska i Stockholm. Gå in här

Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022

Klubbad för

RING, platina, radiantslipad diamant 0,53 ct, TW(G)/VVS1, 2 trapetsslipad diamanter ca 0,07 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, IGI report, stenkuvert.

Utrop: 19 000 kr

HÄNGE, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-W/VS-P, svarta diamanter, emalj, mått 5,5 x 4,3 cm, vikt 34,9 g.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, behandlad jade, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, höjd 68 mm, vikt 12,3 g, krokar

Utrop: 7 800 kr

ARMBAND, 18K vitugld, 5 briljantslipade diamanter 0,72 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 18 cm, vikt 2,9 g.

Utrop: 13 200 kr

RING, 18K vitguld, rökkvarts, ca 2,50 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 5 200 kr

PARFYMFLAKONG, snidad smaragd 185,30 ct, underlägg i 18K guld ca 34×16 mm vikt 8,8 g, total vikt 45,9 g.

7 100 kr

Utrop: 5 700 kr

RING, 18K vitguld, rökkvarts, ca 2,50 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 116 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 41 mm, vikt 6,4 g, stift.

Utrop: 15 000 kr

RING, platina, antikslipad diamant ca 1,65 ct, ca J-K/VS, briljanter och åttkantslipade diamanter, stl ca 16 mm, vikt 9,6 g, storleksändrad med inre skenor, 2 briljanter med större nagg.

Utrop: 80 000 kr

Ädelstenar Turmaliner

TURMALIN, sk. Paraiba, droppslipad, 11,56 ct, AIGS report GF18091584.

36 000 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 1,50 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,1 g, ringskenans övre del med briljanter är tunn och kan vara skör.

Utrop: 7 800 kr

RING, 18K vitguld, citrin, ametist, rosenkvarts, briljanter ca 0,08 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g.

Utrop: 5 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW(F)/SI, report HRD J180000084195, stift, vikt 1,8 g.

Utrop: 6 200 kr

HÄNGE, silver/18K guld, äldre brioletteslipad diamant ca 2,50 ct, ca TCa(L)/P1, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Franska stämplar, höjd 17,34 mm, vikt 1,0 g, naturlig hålighet i anslutning till inneslutningar som når ytan, naturaler, nagg.

Utrop: 17 000 kr

RING, platina, smaragdslipad citrin 4,88 ct, navett- och briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca River-TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 12,3 g.

Utrop: 20 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,50 ct, W(H)/VS1, HRD certifkat 210000186340, 16 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 140 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, 4 ovalslipade smaragder ca 3,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca TCr-TCa/P, längd ca 40x18 mm, vikt 12,6 g, smaragderna har nagg och sprickbildningar, diamanterna har inneslutningar som når ytan, några diamanter har nagg.

Utrop: 39 000 kr

SYSKONRING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W(G-H)/VS2-SI2, stl 16 mm, vikt 3,8 g, diamanter med nagg, slitna fattningar.

15 000 kr

Utrop: 17 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca Ca/VS, Österrike, Wien, stl 17 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K guld, ovalslipad smaragd, 28 åttkantsliapde diamanter ca 0,25 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,8 g, smaargden med skada.

Utrop: 2 300 kr