Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
ÖRHÄNGEN, silver/guld, smaragder, höjd 64 mm, vikt 19 g, antika, senare krokar. enstaka smargder med skador och nagg.
RING, 14K guld, droppslipad citrin, navetteslipade tsavoriter, stl 17,25 mm, vikt 11 g, en sten med skada, enstaka med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld,14 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/VS-SI, löstagbara ametistblommor, diameter 25 mm, vikt 12,1 g, stift, en diamant sitter snett i sin fattning.
COLLIER, 14K guld, smaragder, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv fattade i silver, längd 51 cm, vikt 41,7 g, enstaka smaradger med skador och nagg.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, droppslipad akvamarin ca 10,0 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 11,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, smaragd, 9 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g, smaragden med nagg och inneslutning som når ytan.
COLLIER, platina/14K guld, gammal - , åttkant - och rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, kedja i silver, längd 41 cm, vikt 5,7 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld,navetteslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/SI, höjd på hänget 1,3 cm, pansarlänk 41/46 cm, vikt 2,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, diameter på hänget 1,2 cm, längd 34/40 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 104 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, höjd 11 mm, huggies, vikt 3,9 g.
CARMOSÉRING, platina, ovalslipad tanzanit ca 0,61 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 smaragder ca 0,30 ctv, 5 prinsesslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, smaragderna har inneslutningar som når ytan.
RING, platina, smaragdslipad diamant 0,50 ct, TW(G)/VS2, GIA Report No 2146489630, 18 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,4 g, GIA Diamond Dossier, stenkuvert.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,70 ct TW(F)/VVS2, GIA cert 6212775473, stl 15,25 mm, James Allen, referens 276016, vikt 3,0 g, etui, stor ytterbox, putsduk.
VISITKORTSBRICKA, tenn, kvinna vid näckrosdamm, Jugend, WMF, Tyskland ca 1910, höjd 17 cm, längd 25,5 cm, vikt 1139,4 g, liten buckla.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/SI, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 38/46 cm, vikt 2,5 g.