Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
RING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,64 ct, TW(G)/VS1, GIA certifikat 1448400651, 30 briljantslipade diamanter 0,56 ctv, TW/VVS, Kaplans Guldsmedsverkstad 2022, stl 16 mm, vikt 4,3 g.
BERLOCK, 18K guld, fickkniv, i utfällt läge ca 5 cm, vikt 3,6 g, spetsig, men inte vass.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, 4 navettslipade diamanter samt 1 prinsesslipad diamant ca 0,29 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 43/45 cm, vikt 2,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,64 ct, ca W(H)/P1, 4 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, längd 42,5 cm, vikt 3,5 g.
COLLIER, 18K vitguld, smaragder ca 5,24 ctv, doserad, längd 41,5 cm, vikt 19,1 g, enstaka smaragder med skador och nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,88 ct, trapetsslipade diamanter ca 0,43 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 26 x 20 mm, krokar, vikt 15,0 g,
COLLIER, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/SI, längd 40/41/42 cm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 20 mm, huggies, vikt 2,7 g.
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad tanzanit ca 0,73 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd på hänget 1,7 cm, ankarkedja 42/46 cm, vikt 2,6 g,
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safir ca 0,32 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W/SI, höjd på hänget 0,9 cm, ankarlänk 38/46 cm, vikt 3,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis matterat, turkosa stenar, Italien, höjd 36 mm, vikt 7,1 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 14 rosa safirer ca 0,62 ctv, 48 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 13,4 mm, vikt 3,7 g, huggies.