Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
KEDJA, 18K guld, ärtlänk, Sven Gustaf Dahlström, 1800-talets första hälft, längd ca 140 cm, vikt 51,3 g, säkerhetskedja.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, ca 8 mm samt 5,75 mm, vikt 3,4 g, skruvstift.
PÄRLÖRHÄNGEN , 18K guld, Tahitpärlor, ca 11x10 mm, höjd 27 mm, vikt 3,8 g, krokar.
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, kors, ovalslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 42 cm, vikt 5,5 g, diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,76 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 9,4 , gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 1,05 ct, TW(F)/VS1, GIA inskription 2106607419, Kaplans Safir, Stockholm 2010, stl 17,5 mm, vikt 8,2 g, gravyr.
PIAGET, ring, Possession, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, stl 14,75 mm, vikt 11,5 g.
HELALLIANSRING, 14K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,0 g, en diamant med kuletfasett.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca TW/VS, Ove Lundgren, Stockholm 1967-1992, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, diamanten har stark fluorescens.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 navetteslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 6 mm, stift, vikt 1,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, TW-Cr/P, diameter på hänget 1,4 cm, ankar kedja 45 cm, vikt 2,1 g, diamanterna har håligheter samt små nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,6-7,0 mm, lås i 14K vitguld, längd 85 cm, knutet, vikt 47,9 g.
BROSCH, 18K guld, rosenslipade diamanter, safirer, antik, längd 53 mm, vikt 3,7 g, några stenar med nagg, 1 sten är limmad.