Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 3,9 g, gravyr.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, 14 odlade sötvattenspärlor, stift, mått ca 16 x 18 mm, vikt 7,6 g.
PÄRLCOLLIER, färgade barocka odlade sötvattenspärlor, knutet, lås i sterlingsilver, längd ca 45 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, tvinnat med knutar, lås i sterlingsilver, längd ca 55 cm.
SMYCKESET, 2 delar, färgade odlade sötvattenspärlor, elastiskt armband, collier med knutar och lås i sterlingsilver, längd ca 45 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K guld doublé, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 12,0 mm, stift, vikt 4,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, knutet, lås i sterlingsilver, justerbar längd.
RING, 18K guld, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl ca 15 mm, vikt 7,0 g, kulor för storleksminskning.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås i gulmetall, trädd på vajer, längd ca 46 cm.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, delvis knutet, utan lås, längd ca 136 cm.
LARA BOHINC, hänge/kedja, Planetaria 12 pendant, sterlingsilver, bergkristall, längd kedja 42,5 och 45,5 cm, vikt 6,7 g, etui.
ENGELBERT, ring, 18K guld, åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, stl 16,25 mm, Stockholm 1978, vikt 1,1 g, diamanten har nagg.
PEPPARKAR, silver, William Hutton & Sons, Birmingham, 1900-talets början, höjd 80 mm, vikt 99,2 g, små bucklor.
RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, enstaka diamanter med nagg.
TRANCHERBESTICK, 2 delar, silver, omkring 1900, Frankrike, Paris, längd 28,5-32 cm, vikt 292,3 g, etui.