Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
BROSCH, silver, bemålad och förgylld porslin, troligen David Andersen, stämplad D.A. 1886., diameter 43 mm, vikt 15,2 g.
ÖRHÄNGEN, silver, del i 18K guld, fasetterade diamantskivor, höjd 40 mm, vikt 6,0 g, krokar, en diamant saknas, några diamanter har nagg och små skador.
STIGBERT, brosch, silver, ametist, Runes Konsthantverk Rune Tennesmed, Kalmar 1961, längd 58 mm, vikt 6,1 g.
HÄNGE, silver/14K guld, grönt glas, halvpärlor, höjd 27 mm, vikt 4,0 g, senare karbinlås i 18K guld, glaset har slitage, en pärla har spricka.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENSSAMLING, diverse ädelstenar, diamanter, safirer, rubiner, smaragder, i svart etui.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENSSAMLING, diverse ädelstenar, bland annat citriner, ametister, rökkvartser, bergkristaller, rutilkvartser, aventurin kvartser, kalcedoner, månstenar, agater, rosenkvarts, onyx, i svart etui.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENSSAMLING, diverse ädelstenar, bland annat spektroliter, turkoser, agater, granater, heliotroper, odlade pärlor, krysoberyll kattöga, tigeröga, andalusit, jadeit, jaspis, malakit, lapis lazuli, i svart etui.
Ädelstenar Övrigt
ÄDELSTENSSAMLING, diverse ädelstenar, bland annat koraller, opaler, turmaliner, zirkoner, peridoter, diopsid, tsavorit, demantiod, krysoberyll, tanzanit, iolit och akvamarin, i blått etui.
Ädelstenar Övrigt
STENSAMLING, diverse syntetiska stenar, bland annat syntetiska rubiner, syntetiska safirer, syntetiska spineller och glas, i rött etui.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, oxiderat 18K guld, svarta diamanter ca 0,06 ctv, Ebba Brahe, Stockholm, stift, vikt 1,0 g, påse.
KIROS, ring, sterlingsilver, svarta diamanter ca 0,15 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, diamanter med nagg.