Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
RING, 14K guld, behandlad BC jade ca 19,5x10,9 mm, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, stenen sitter aningen löst i sin fattning.
Ädelstenar Pärlor
3 PÄRLOR, odlade sötvattenspärlor, barocka, borrade, större ca 40x20x10 mm, mindre ca 22x17 mm, totalvikt 24,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/P, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 2,4 g, diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.
TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g, diamanter med kulettfasett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, Christian Fredriksson, Stockholm 1987, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, enstaka diamanter med nagg.
Visa varaÖvrigt Övrigt
LJUSSTAKAR, ett par, nysilver, romerska figurer, lövornament, höjd 25 cm, löstagbara manschetter, vikt 905,6 g, något sneda, 1 manschett är skadad.
GUSTAF MÖLLENBORG, ljusstakar, ett par, silver, löstagbara manschetter, Stockholm 1856, höjd 16 cm, delvis fyllda, totalvikt 333,5 g.
MJÖLK-& GRÄDDKANNA, silver, nyrokoko, handtag i rocaille, Johan Gottfrid Åhlén, Enköping 1867, höjd 12,5 cm, vikt 131,7 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, med markasiter, längd 55 cm, vikt 14,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10,5-11,5 mm, kullås i 18K guld, längd 45 cm, knutet, vikt 67,5 g.
TEKANNA, silver, handtag i rocaille, blomdekor, lock med knopp i form av ros, svenska importstämplar, höjd 19 cm, längd 26 cm, vikt 824,3 g.
DOSA, silver, invändigt förgylld, oval, blomdekor, Johan Fredric Löfgren, Karlskronan 1842, mått 7,2 x 4,9 x 2,0 mm, vikt 47,7 g, skada och bucklor.
COLLIER, sterlingsilver/18K guld, Staffan Thelin, Hudiksvall 1995, mått 12,5 cm, vikt 49,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.