Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,5 g, stift.
COLLIER, 18K/14K guld, 4 fasetterade granater, höjd på hänget 4,8 cm, längd 45 cm, vikt 11,1 g, granaterna har små nagg.
3 BROSCHER, 18K guld, cabochonslipad rubin, smaragd och safir, längd 3 cm, vikt 5,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlorl 8,0-8,5 mm, lås i 18K guld, längd 54 cm, knutet, vikt 48,6 g, i behov av omträdning.
RING, 18K/11K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI, rosenslipade diamanter, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g, en rosenslipad diamant saknas.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS, stl 15,25 mm, vikt 4,0 g.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, rubin, 12 briljantsliapde diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, höjd 14 mm, vikt 1,7 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 rubiner, 24 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, höjd 9 mm, stift, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rosa safir, 6 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, W-Cr/SI, stl 15,25 mm, vikt 2,1 g, 1 diamant är skadad, några diamanter har inneslutningar som når ytan.
ÖRRINGAR, 18K guld, röd och grön emalj, höjd 22 mm, vikt 3,7 g, mindre emaljskador.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11,5 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterlingsilver, vikt 89,5 g, knutet.
Smycken Pärlhänge
HÄNGE, 18K guld, odlad Tahitipärla, ca 11,33 mm, briljantslipade diamanter, 0,05 ctv, ca W/VS-SI, vikt 3 g.
HÄNGE MED KEDJA, nalle, odlade sötvattenspärlor, silver/18K guld, safirer, svart diamant, emalj, Anna Mandelstam, längd 41 cm, vikt 22,6 g, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, något offround, ca 7-7,5 mm, längd 50 cm, lås i sterlingsilver, vikt 30,3 g, knutet.