Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 september 2022
RING, 14K guld, navetteslipad safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca Ca/P, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW-Cr/P, Iduna, stl 17+ mm, vikt 6,0 g.
ÖRHÄNGEN, silver, detalj i 18K guld, månsten, collibri collection, Anna Mandelstam, höjd 41 mm, vikt 4,5 g, originalask.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, detalj i 18K guld, emalj, rosa opal, collibri collection, Anna Mandelstam, höjd 42 mm, vikt 3,9 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, silver, detalj i 18K guld, emalj, grön kvarts, odlade pärlor, collibri collection, Anna Mandelstam, höjd 75 mm, vikt 7,2 g, krokar, originaletui.
HÄNGE, nalle, odlade sötvattenspärlor, silver/18K guld, safirer, svart diamant, emalj, Anna Mandelstam, höjd 47 mm, originalask.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3,5-7,5 mm, doserat, lås i silver med markasiter, längd 86 cm, vikt 27,8 g.
VINFLASKKORK, silver, knopp i form av ett skepp, svenska kontrollstämplar, höjd 9,5 cm, vikt 29,9 g.
TUMLARE, silver, halvklotformad med graverad mynningsbård, L Lundström, Söderhamn 1802, diameter 6 cm, höjd 3 cm, vikt 11,8 g.
MJÖLK- & GRÄDDKANNA, silver, på rund fot, handtag i rocaille, William Lyon, Göteborg 1849, höjd 15 cm, längd 14,2 cm, vikt 188,5 g.
BORDSKNIVAR, 8 st, silver, modell Gammal Fransk, GAB Esklilstuna 2002-2004, totalvikt 518,4 g, i linda.
RESEBESTICK, gaffel och kniv, silver, snidad ben, Art Deco, längd 17-22,8 cm, etui, spickor i handtagen.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 50 cm, vikt 10,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,20 ct ca W/SI, Iduna, stl 17,75+ mm, vikt 2,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ametister, 6 tsavoriter, 4 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 3,7g, stift, omaka snurrebussar.
ETT SALTKAR, silver, triangulärt, Wolf & Knell, Hanau ca 1900, längd 6,6 cm, höjd 4,5 cm, vikt 54,1 g.
4 SALTKAR, silver, runda på tre fötter, liv med svängda reliefåsar, CG Halöberg, Stockholm 1920, diameter 5,3 cm, höjd 3,6 cm, vikt totalt 131,3 g, två med graverade vapensköldar på liv och en med buckla.