Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 september 2022
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca TCr/SI, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.
COLLIER, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TCr-Cape/VS, kors, längd 41/44 cm, vikt 2,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,38 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv ca W/VS-SI, stl 15,5 mm, Artinians Juveler, vikt 3,4 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 2,90 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 17 mm, vikt 6,2 g, akvamarinen har nagg och mindre skador.
RING, 18K vitguld, akvamarin, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g., akvamarinen har nagg.
RING, 14K vitguld, morganiter, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 2,2 g, diamanter med nagg och skador, morganiter med mindre nagg.
RING, 18K vitguld, smaragd, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 2,6 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, blå topaser, briljantslipade diamanter ca 0,01 ctv, krokar, vikt 2,5 g.
CARMOSÈÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, åttkantslipade diamanter 0,10 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,7 g.
RING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/VS-SI, stl 18 mm, vikt 2,9 g, enstaka diamanter med nagg.
COLLIER, droppformad grön kvarts, ovaler samt kulor av onyx, trädd på vajer, längd 62 cm.
COLLIER, behandlad färgad turkos, matterade onyxkulor, detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 62 cm.
COLLIER, färgad howlite, turkosa kulor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 56 cm.