Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 september 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, vikt 3,9 g, stift och bygel.
ARMRING, silver, franska liljor, Nils Lindkvists Silversmedja, Helsingborg 1956, bredd 14 mm, stl 7,5x6,5 cm, vikt 32,8 g.
SOPHIE BY SOPHIE, collier, 3 hängen, längd 80 cm, vikt 14,3 g, originalpåse, ett hänge är förgyllt.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g.
COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, varav mittstenen ca 0,09 ct, ca TW-TCr/VVS-VS, diameter 6,5 mm, längd 42/45 cm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 7 odlade pärlor ca 5,75-6 mm, säkerhetskedja, längd 19,5 cm, vikt 5,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, 10 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1919, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g, svaga fattningar, enstaka diamanter med skador och nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,0 ct, 12 äldre briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, Stockholm 1933, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g, enstaka diamanter med skador och nagg, slitna fattningar,
HÄNGE, fyrklöver, 18K guld, rosenslipade diamanter, höjd 28mm, vikt 2,6 g, guldet har oxiderat.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor ca 7 mm, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 11 mm, vikt 2,4 g, fattning i silver, krokar med stopp.