Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 september 2022
COLLIER, kulor 11,5 mm, färgad blå kvarts och svart matterad onyx, trädd på vajer, längd 48 cm, vikt 92,7 g, ej knutet.
ENSTENSRING, 20K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g. gravyr, nagg.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, cabochonslipad 2,07 ct, mått 10,1 x 7,2 x 4,3 mm, inneslutningar som når ytan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-W/P, stift, vikt 1,3 g, en diamant med natural på rondisten, en diamant med nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6 - 6,5 mm, något offround, längd 55 cm, lås i sterlingsilver med grön sten, vikt 26,6 g, knutet.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 fasetterade ametister, stift, vikt 7,1 g, 1 snurrebuss saknas, 1 klo är trasig, 1 sten har en liten skada.
ALLIANSRING, platina, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g
CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, safir, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, venezia, längd 42 cm, vikt 4,7 g.
RING, 14K guld, kuddslipad safir ca 2,2 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 17 mm, vikt 4,8 g, en klo saknas, sten sitter löst i sin fattning, en diamant är trasig.
RING, 14K guld, 10 navetteslipade safirer, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/P, stl 17 mm, vikt 6,2 g, enstaka stenar med skador och nagg.