Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2022
ARMBAND, 18K guld, hjärtslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, längd 16,5 cm, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, varav mittstenarna ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 3,6 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.
DULONG, hänge med kedja, Aura, Large, sterlingsilver, längd 72 cm, vikt 15,7 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, 136 svarta och vita briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/P, bredd ca 10 mm, storlek 17,5 mm, vikt 6,0 g, några diamanter med ytskador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 78 briljantslipade diamanter ca 2,60 ctv, ca W-Cr/SI-P, stift, höjd 34 mm, bredd 2,0 mm, vikt 9,3 g, enstaka diamanter med ytdefekter.
OLE LYNGGAARD, hänge, 18K guld, Sweet Drops, elefant, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca TW/VS, vikt 6,2 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, "Blomst", peridot, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 16,25 mm, vikt 10,9 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,03 ct, TW(G)/VS2, IGI certifikat 181592834, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE, 18K roséguld, stjärna, olikfärgade behandlade briljantslipade diamanter ca 1,79 ctv, ca SI-P, mått ca 27 x 28 mm, vikt 4,7 g, några diamanter med ytdefekter.
ARMRING, 18K guld, champagnefärgade briljanter 0,70 ctv, Engelbert, diamanter 62 mm, vikt 5,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, champagnefärgade briljanter, Engelbert, höjd 47 mm, vikt 7,3 g, stift.
RING, 18K guld, champagnefärgade briljanter 0,86 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K roséguld, champagnefärgade briljanter 0,12 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g.
RING, 18K guld, champagnefärgade briljanter 0,65 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, kors med svarta diamanter, Engelbert, längd 45 cm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Nature II, 18K vitguld, Charlotte Lynggaard, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, originaletui.