Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2022
TAPIO WIRKKALA, hänge/kedja, Silver Moon, sterllingsilver, Kultakeskus Oy, höjd 63 mm, längd 59 cm, vikt 14,1 g.
COLLIER, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VVS-SI, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g, några diamanter med ytdefekter.
BVLGARI, ring, B-zero 1, 18K vitguld, 3 band, stl 17,25 mm (54), vikt 9,5 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,70 ct, ca TW(G)/SI1, EX/EX/EX, GIA Diamond Dossier 5343645627, Van Bruun, ringskena stämplad Birmingham, Storbritannien, stl 16 mm, vikt 2,4 g, etui, ytterkartong, diamanten har stark fluorescens.
ENNUI, tennisarmband, 18K guld, 66 briljantslipade diamanter ca 2,77 ctv, ca W(H)/SI, längd 16 cm, vikt 7,2 g, stämplat Ennui 750, originalask.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, oxiderat 18K guld, 62 svarta briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, höjd 2,4 cm, stift, vikt 2,5 g, några diamanter har skador och sprickor.
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet Drops Heart, sterlingsilver, briljantslipad diamant 0,005 ct, ca TW/VS, höjd 20 mm, vikt 4,6 g, smyckespåse, originalask.
OLE LYNGGAARD, snöre, String Necklace, mörkgrön silke, oxiderat sterlingsilver, längd 130 cm, vikt 3,0 g, smyckespåse.
MARIA NILSDOTTER, ring, sterlingsilver, 17 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 18,25 mm, längd 31 mm, vikt 7,2 g, originaketui, ytterkartong.
MARIA NILSDOTTER, ring, Leopard Ring, sterlingsilver, svarta spineller, tsavoriter, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g, originalask, ytterkartong.
BY BIRDIE, ring, Victoria, sterlingsilver/14K guld, 32 rosenslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 18,75 mm, vikt 3,7 g, originalask, några diamanter med nagg.
ENSTENSCOLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TCr/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,8 g.
CARTIER, ring, 18K vitguld, Trinity, Classic Ceramic, serienr VJ8608, stl 58 (17,75 mm), vikt 7,6 g.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, ref nr UN6748, stl 17, vikt 32,5 g, etui, skruvmejsel.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 1,3 g.
SKÅL, Sofiero, silver, hamrad yta, design Ingrid Råström, GAB Eskilstuna 2007, höjd 8 cm, diameter 13 cm, vikt 290,9 g.