Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2022
OLE LYNGGAARD, ring, Love 3, 18K guld, arbetad yta, design Charlotte Lynggaard, stl 16,25 mm, vikt 6,1 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Love 3, 18K vitguld, arbetad yta, design Charlotte Lynggaard, stl 16 mm, vikt 6,5 g, originaletui.
HJÖRDIS HJALMARSDOTTER, armband, sterlingsilver, geometriska länkar, Stockholm 1958, längd 21 cm, vikt 57,4 g.
RING, platina, prinsesslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, 10 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, vikt 8,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-Cr/P, hjärtan, höjd 10,6 mm, vikt 3,2 g, stift, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies, enstaka diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 15 mm, vikt 3,3 g, huggies, enstaka diamanter har nagg.
TIFFANY & CO, ring, platina, kuddslipad diamant 0,54 ct, W(H)/VS2, stl 16,75 mm, vikt 4 g, certifikat, originaletui.
BRITT-MARIE LANKER, ring, sterlingsilver, 18K guld briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, Trelleborg 2013, stl 17,5 mm, vikt 9,6 g. (d)
BRITT-MARIE LANKER, hänge med kedja, sterlingsilver/18K guld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/VS, Trelleborg 2012, längd 47 cm, vikt 18,5 g. (d)
ENGELBERT, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,34 ct ca TW/VVS-VS, 2004, stl 21 mm, vikt 15,2 mm.
MARIA NILSDOTTER, ring, förgyllt sterlingsilver, Claw, peridot, stl 17 mm, vikt 5,5 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,07 ct, vikt 16,8 g, skumkorall, längd 48 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, behandlade flerfärgade safirer 2,52 ctv, höjd 22 mm, vikt 9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 116 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 41 mm, vikt 6,4 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 3,46 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 8,8 g, en diamant en skadad.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, behandlade flerfärgade safirer ca 1,48 ctv, rubiner ca 0,33 ctv briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW-W/P, längd 18 cm, vikt 6,3 g.