Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2022
ROSA TAIKON, hänge med kedja, Det gyllena hjärtat, sterlingsilver, delvis förgyllt, signerad 2007, längd 53,5 cm, vikt 18,5 g, originalask.(d)
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, limekvarts ca 108 ct, Knut Andersson, Vetlanda 1995, längd 70 cm, vikt 78 g, butiksintyg.
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,21 ctv, TW/VS, höjd 18 mm, vikt 8,5 g, lapis lazuli, kulor 10 mm, längd 47 cm.
COLLIER, kulor av färgad grön kvarts, lås i 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ctv, höjd 19 mm, låsets vikt 9,3 g.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, ca W/VS, stl 15 mm, 10,7 g.
OLE LYNGGAARD, kullås i 14K guld, diameter 10,5 mm, vikt 2,9 g, stickad länk i oxiderat silver, längd 41 cm,.
BVLGARI, armring, B-zero 1, stål/18K roséguld, ref CA51LL, storlek m, (59 x45 mm), vikt 14,7 g, originaletui.
EFVA ATTLING, collier, 18K guld, Homo Sapiens, svart läderrem, längd 60 cm, vikt 12,8 g, originaletui och ytterkartong.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 11,0 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 42,5 cm, vikt 24,6 g, diamanter med nagg på kulett.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, svarta briljantslipade diamanter ca 4,57 ctv, vikt 3,6 g, stift, båda diamanterna har nagg vid rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/VS, Artinian´s Juveler, stl 17 mm, 11,6 g, originaletui.
TIFFANY & CO, ring, Etoile, 18K guld/platina, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, bredd 4,2 mm, vikt 5,4 g.
LAPPONIA, örhängen, 18K guld, Björn Weckström, senare skruvmekanism, höjd 16,8 mm, vikt 10,9 g.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, stl 2, oxiderat silver/18K guld månsten, Charlotte Lynggaard, stl 15,5 mm, vikt 7,7 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, armband, brunt läder, längd 35 cm, berlock, Sweet Drops, oxiderat sterlingsilver, fasetterad onyx, briljantslipad diamant ca 0,015 ctv.
OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr 3, oxiderat silver/18K guld, månsten, briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 16 mm, vikt 9,7 g, originaletui.
ÖRRINGAR, 18K guld, 102 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, diameter 4 cm, flexmodell, vikt 11,3 g.