Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022
ARMRING, ca 21K guld, testat, (stämplad 96,5%), 25 mm bred, kupad, motif av drake och fågel med emalj i olika färger, öppningsbar, Thailand, vikt 99,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 41 briljantslipade diamanter ca 7,40 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 12,7 g, enstaka diamanter med nagg på kulett.
ANTIK ARMRING, 18K guld, 17,8 cm bred, ihålig, Swen Johanson, Karlskrona 1881, motif livrem med 2 halvpärlor, öppningsbar, säkerhetskedja, inre omkrets 16,5 cm, vikt 27,3 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
SILVERBESTICK, 45 delar, MEMA, ca 1960-62, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, 20 efterrättsbestick (gafflar, knivar, skedar), 2 smörknivar, 5 kaffeskedar, totalt ca 925 g silver.
BESTICKSERVIS, 55 delar, förgyllt sterlingsilver, niello, 12 bordsgafflar, 12 bordsgafflar, 6 bordsskedar, 12 teskedar, 12 kaffeskedar, kakspade, Jekaterinburg 1991, totalvikt ca 2000 g, schatull (skadat), några skedar är lite skeva.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca TW/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, ca 7,5-8 mm, lås i 18K vitguld, gammalslipad brun briljant ca 0,25 ct, 8 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 60 cm, vikt 93,6 g, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca TW-W/VS, höjd 32 mm, vikt 7,7 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, rubiner ca 1,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 16 cm, vikt 6,1 g, enstaka rubin med nagg., två extra länkbitar.
COCKTAIL SHAKER, sterlingsilver, något välvd med vågbandsbård, C.G. Hallberg, Stockholm 1959, höjd 23 cm, bredd 9 cm, vikt 388 g, buckla.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/SI, stift, vikt 1,1 g, 1 diamant har nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,53 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,9 g, diamanten med en extra fasett och nagg på kuletten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 14,5 mm, briljant - och trapetsslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 55 mm, vikt 13,7 g, stift.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,00 ct, TCa(K)/SI2, GIA certifikat 7398750133, 18 briljantslipade diamanter ca 0,51 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 45 cm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant 0,85 ct, ca W/SI2, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, en extra fasett
RING, 18K guld, smaragd 2,20 ct, carréslipade smaragder 0,70 ct, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 11,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,71+0,70 ct, TCr(I)/VS1 enligt 2 IGI cerifikat 506171054 samt 485131049, laserinskription på rondisterna, stift, vikt 2,0 g.
ARMBAND, 18K guld, blomdekor, Franska kontrollstämplar, 1800-talets andra hälft, längd 17,5 cm, vikt 24,2 g, säkerhetskedja.