Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,54 ctv, enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
COLLIER, 18K guld, 3 citriner, filigranarbete, G.Dahlgren & Co, 1907, Malmö, längd 39 cm, vikt 16,9 g, etui från Hallbergs.
RING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter 3,20 ctv, TW-TCa/VS-P, stl 19 mm, vikt 19,6 g, några diamanter med nagg på kuletten, mittstenen är ca 0,62 ct TCa(K-L) med nagg på kuletten.
ARMRING, 18K guld, ametister, odlad pärla ca 6,4 mm, G Dahlgren & Co, Malmö 1959, ljusterbar storlek, vikt 8,6 g.
TEKANNA, silver, uppburen av en örn på rund fot, vinranka,Tyskland, höjd 23 cm, bredd 26,5 cm, vikt 855,5 g, lagningar, saknar lock.
Silver Fat
BORGILA, fat, sterlingsilver, 2 hänklar, motiv med Adam och Eva i Eden, Stockholm 1930, höjd 5 cm, längd 14 cm, vikt 171,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18,5 cm, vikt 16 g, ett fåtal diamanter med nagg på kuletten.
RING,18K vitguld, 71 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, en P, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 1,99 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, längd 2,5 cm, huggies, vikt 7,0 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 9,5 mm, knutet, kullås 12 mm, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca Cr/VS-SI, längd 46 cm.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 39 briljantslipade diamanter ca 0,71 ctv, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mabépärlor ca 13 mm, 4 åttkantslipade diamanter tot 0,08 ctv, stift, vikt 12,1 g, 1 diamant har ett nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 108 briljanter ca 1,19 ctv, ca TW-Ca/SI-P, längd 18 cm, vikt 5,4 g, några diamanter med nagg.