Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalslipad rosa turmalin ca 0,73 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,4 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,3 g, någon diamant med naturlig hålighet.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,68 ct, ca Crystal(J)/SI1, infattad med 4 klor och omgiven av 56 briljanter ca 0,47 ct totalt (44 x ca 0,01 ct/st och 12 x ca 0,0025 ct/st) ca TW-W/SI, ringstorlek 16,5 mm, vikt 2,7 g, inga stämplar.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,71 ct, ca TW(G)/P1, slöja, stl 17 mm, V=4,8 g.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 10,13 ct, Welo, Etiopien, färgspel med mycket rött mot en brun bakgrund, 16,8 x 14,0 x 8,8 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ljusblå hjärtslipade syntetiska spineller ca 2,40 ctv, några få svagt slitna fasettkanter, clips/stift, vikt 14,05 g.
BROSCHNÅL, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/SI, 6 dia ca 0,02 ctv, L=5,5 cm, vikt 3,2 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin 1,31 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,63 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 1,9 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,9 g, akvamarinen har nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,71 ct TW(G)/SI2, GIA report Nr 1268633049, numret inskrivet med laser på rondisten (delvis dolt under en klo) stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, stämplad 18K.
COLLIER, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCa/VS, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g, en diamant med inverterad natural vid rondisten.
ARMBAND, 18K roséguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, evighetssymbol, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.
COLLIER, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, mått ca 13 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,1 g.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 12,48 ct, triangulär form, Welo, Etiopien, färgspel i mestadels grönt och orange mot en vit transparent bakgrund, 24,2 x 13,1 x 9,0 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, opal ca 38x 21,7x10,5 mm, baguetteslipade diamanter ca 1,00 ctv, caW/VS, höjd 52 mm, vikt 17,7 g, opalen med sprickor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,77 ctv, ca W-TCa/SI-P, stl 15,5 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, baguettslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,9 g, mittstenen har mjölkig ton och nagg i anslutning till en inneslutning vid rondisten.
COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca W/SI-P, längd 38 cm, vikt 17,8 g, diamanter med nagg och skador.