Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i silver med vit paste, längd 48 cm, knutet, vikt 24,2 g.
HÄNGE/KEDJA, kedja i 9K guld, hänge i 18K guld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,24 ctv, längd 41,5 cm, vikt 1,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, äldre briljant- och briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca W-TCr/SI, vikt 1,4 g, stift, båda diamanterna har nagg på kuletten, den äldre briljantslipade diamanten har skada på paviljongen och vid rondisten.
Visa varaÄdelstenar Diamanter
DIAMANT, briljantslipad 0,42 ct, ca F/VS2, stor extra fasett, natural, tjock rondist.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 5-4,8 mm, off round, röda stenar, guldfärgade kulor, längd ca 90 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 5-4,8 mm, off round, gröna stenar, gulfärgade kulor, längd ca 90 cm.
RING, 18K guld/silver, syntetisk rubin ca 7,5x7 mm, rosenslipade diamanter, stl 16 mm, vikt 4,8 g, rubinen har interna sprickbildningar, diamanter med nagg och skador..
RING, 18K vitguld, ovalslipad syntetisk safir, stl 17,5+ mm, vikt 4,0 g, safiren rör sig i fattningen och har nagg på paviljongen.