Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2022
COLLIER, kulor och fasetterade ametister, odlade sötvattenspärlor, guldfärgat lås, trädd på vajer, längd 78 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, hematit och lapis lazuli, vikt 15,4 g, krok med stoppare i plast.
COLLIER, disc av Jaspis, barocka färgade odlade sötvattenspärlor, silverfärgat lås och detaljer, trädd på vajer, längd 54 cm.
COLLIER, snidad Prehnit, bergkristall, kulor av hematit, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 53 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad onyx, färgad kvarts, stift, längd 4 cm, vikt 10,2 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor, runda, knappformade och diskar, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 61 cm.
COLLIER, rektangulärt slipad Bowenite, fasetterad Prehnite, kulor av Onyx, förgyllt silverlås, trädd på vajer, längd 75 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgad agat, stenkulor, odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 6 cm, vikt 9 g.
RING, 18K guld nedre delen av skenan i vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, W-TCa/SI-P, stl 19,25 mm, vikt 2,1 g, mittsten med skada, storleksändrad, väldigt tunn ringskena, nagg, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir, åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, stl 18,75 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 12 mm, stift, vikt 3,9 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25+ mm, vikt 3,1 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, gravyr, enstaka diamanter med nagg.
COLLIER, akvamariner, doserade kulor, ca 6,5-14,4 mm, magnetlås, längd 47 cm, vikt 47,1 g, ej knutet.
RING, silver, rosa safirer, stl 17,75 mm, vikt 17,1 g, enstaka safirer med nagg och skador.