Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2022
Ädelstenar Opaler
OPAL, 5,85 ct, Welo Etiopien, droppformad, färgspel mot en ljusbrun ngt spräcklig bakgrund, 16,7 x 11,7 x 6,2 mm.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 5,15 ct, Welo Etiopien, droppformad, färgspel, vit transparent bakgrund 15,1 x 10,5 x 7,2 mm.
Ädelstenar Opaler
OPAL, 7,20 ct, Welo Etiopien, oval form, färgspel mot en ljusbrun bakgrund, 15,4 x 13,4 x 7,0 mm.
PÄRLCOLLIER, odlade färgade pärlor, lås i 18K guld, pärlor ca 8-9 mm, längd 47 cm, vikt 42,3 g.
RING, 18K guld, turmalin, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,35 ctv enl gravyr, ca W/VS, stl 16,5+ mm, vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca W/SI, Hugo Strömdahl, Stockholm 1990, stl 15,25 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, smaragd, rosenslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan, diamanterna har nagg och skador.
HÄNGE MED KEJDA, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI, längd på kedjan 46 cm, vikt 1,4 g.
SMYCKESET, collier, armband, brosch, örhängen, silver, Gertrud Engel för Michelsen, Stockholm 1950-tal, längd 38 cm, vikt 104,2 g.
SMYCKESET, brosch, ring, örhängen, gulmetall, fasetterade granater, cabochonslipad karneol, stl 17,5 mm, vikt 18,5 g, skruvmekanism.