Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2022
9 DIAMANTER, briljantslipade, 1,01 ctv, River-TCr/VS-SI, några har nagg och naturaler.
GUSTAF MÖLLENBORG FERON, resebestick, silver, Stockholm tidigt 1800-tal, vikt 158,0 g, etui ej original.
RING, 18K vitguld, 61 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, Iduna, stl 16,75 mm, vikt 3,0 g.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, Tyskland, höjd 16 mm, vikt 3,2 g, huggies.
COLLIER, rodierat sterlingsilver, odlad sötvattenspärla ca 10,5 mm, längd 45 cm, vikt 3,5 g.
COLLIER, rodierat sterlingsilver, odlad sötvattenspärla ca 11,8 mm, längd 45 cm, vikt 4,3 g.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, Tyskland, creoler, diameter 14 mm, med påhängen, sterlingsilver, färgade buttonformade odlade sötvattenspärlor 11 mm, Gemma, Stockholm, höjd 16 mm, vikt 5,5 g.
BREUNING, pärlörhängen, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 8,4 mm, Tyskland, vikt 3,0 g, stift.
BREUNING, pärlörhängen, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 8,4 mm, Tyskland, vikt 3,2 g, stift.
Smycken Pärlhänge
BREUNING, pärlhänge, 18K guld, odlad sötvattenspärla ca 6,5 mm, Tyskland, vikt 0,8 g.
BREUNING, örhängen, rodierat sterlingsilver, Tyskland, diameter 8,5 mm, vikt 2,2 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, några diamanter med nagg.
BREUNING, pärlörhängen, rodierat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 6,8 mm, Tyskland, vikt 2,6 g, stift.
BREUNING, pärlörhängen, rodierat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 5,8 mm, Tyskland, vikt 1,8 g, stift.
BREUNING, pärlörhängen, rodierat sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor ca 4,8 mm, Tyskland, vikt 1,4 g, stift.
RING, 18K vitguld, 100 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/P, Iduna, stl 17 mm, vikt 4,7 g, svaga fattningar.