Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 augusti 2022
MEDALJONG, silver, halpärlor, emalj, plats för två ovala fotografier, endast ett skydd finns kvar, vikt 14,6 g, dekor.
STIGBERT, brosch, 18K guld, bergkristall, Engelbert, bredd ca 4 cm, vikt 8,0 g, signerad.
ENSTENSRING, 20K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g. gravyr, nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, diamanter med skador och nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-TCr/SI, Schalins, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, enstaka diamanter med nagg och naturaler.
ARMRING, sterlingsilver, ametist, Finland, svenska importstämplar, inre omkrets ca 19 cm, vikt 16,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,23 ctv enligt gravyr, ca W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K guld, brijanter ca 0,18 ctv, ca TW/VVS-VS, Stjärnringen, H Strömdahl, Stockholm 1987, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 19,75 mm, vikt 3,9 g, en diamant har skadad kulett och en har kulettfasett.
RING, 14K vitguld, navettslipad diamant ca 0,20 ct, ca Cr(J)/SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K guld, baguetteslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCr(I)/VS, stl 17 mm, vikt 6,0 g, små nagg på diamanten.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, 24 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stift, vikt 2,5 g,
KLACKRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd, åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS, stl 15,75 mm, vikt 7,0 g, smaragd med inneslutningar som når ytan samt nagg, missfärgningar på guldet.