Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2022
HÄNGE, 18K guld, platina, odlad pärla, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 40 mm, 1900-talets första hälft, svensk importstämpel, vikt 5,1 g, diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, platina, ovalfasetterad rosa turmalin ca 0,80 ct, 38 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,7 g, en skadad diamant.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,46 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,0 g, diamanten har kulettfasett.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 3,9 g, skruvmekanism, en skadad diamant.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca W/VS, längd 18,5 cm, vikt 17,2 g, en säkerhetsögla är trasig.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,45 ct, TW(G)/VS, storlek 15,75 mm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, princesslipad diamant ca 0,53 ct, ca TW(G)/VS, Kaplans Safir, stl 15,75 mm, vikt 4,6 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/VS, GIA laserinskription 5176207729, vikt 0,8 g.
RING, 18K vitguld, behandlad jade, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-Ca/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 5,3 g, en diamant är skadad.
RING, 18K guld, blå safir ca 1,70 ct, rubin ca 1,70 ct, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 8,2 g, safir och rubin med mindre nagg och sprickor, ett tiotal diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenpärlor ca 6,5-6,0 mm, 3 rader, lås och mellandelar i 18K guld med mabépärla, smaragder samt diamanter, löstagbart lås, längd 35 cm, vikt lås 9,5 g, pärlor med visst slitage, smaragder och diamanter med nagg och mindre skador.
DIAMANT, briljantslipad 0,45 ct, ca E/VS2, extra fasett, tjock rondist, inneslutning som når ytan vid rondist.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, brun färgton/SI, 12 baguetteslipade diamanter, stl 16,25 mm, vikt 7,2 g.