Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2022
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerade, cabochonslipade smaragder ca 4,92 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca Tcr-TCa/SI-P, höjd 15 mm, vikt 5,3 g, stift.
BROSCH, 18K vitguld/platina, rosett med gammal - och rosenslipade diamanter, A. W Andersson, Helsingborg 1927, längd 6,7 cm, vikt 6,6 g, originaletui.
ENSTENSRING,18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,21 ct, ca Cr(J)/SI1, guldsmeden Manuel, stl 16,75 mm, vikt 14,6 g, inneslutning som når ytan, mindre nagg på kuletten, slitage på ringskenan, originaletui.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter 1,91 ctv, ca TW/VS, guldsmeden Manuel, stl 16,5 mm, vikt 9,3 g, originaletui.
A.P. SHAPS, enstensring, Tulip , 18K guld, smaragdslipad diamant 2,00 ct, River(E)/VVS1, GIA certifikat 6183456095, Stockholm 2021, stl 17,5+ mm, vikt 3,1 g, certifikat, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 14 mm, huggies, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 4,6 g, en diamant har liten skada på paviljongen och några har små nagg på kuletten.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 20 mm, vikt 2,1 g.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI, stl 16 mm, vikt 4,4 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stift, vikt 3,6 g.
ARMRING, förgyllt silver, ametist, fröpärlor, troligen Wien, Österrike, tidigt 1900-tal, innermått 50x58 mm, vikt 21,0 g, ametisten har mindre nagg.
BROSCH, förgyllt silver, ametist, fröpärlor, troligen Wien, Österike, tidigt 1900-tal, mått 22x60 mm, vikt 11,9 g, ametisten har mindre nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g,
RING, 18K vitguld, ovalslipad rubin, skadad, gammalslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 2 briljant - och 14 åttkantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 5,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW/VS, 12 safirer ca 0,93 ctv, vikt 3,1 g, stift, öglor för påhäng, några safirer med nagg och slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, silver, 18 briljanter ca 1,75 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 4,3 g, någon enstaka diamant med nagg.