Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2022
RING, 18K guld, ovalslipad rosa/lila spinell, 73 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Max Prus, stl 17,25 mm, vikt 6,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 7 mm, stift, vikt 1,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-TCr/P,diameter 5 mm, stift, vikt 1,0 g, några diamanter med små nagg.
ARMBAND, 18K guld, citrin, ametist, granat, limekvarts, rökkvarts, längd 18 cm, vikt 11,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade South Sea pärlor ca 11,4 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, höjd 25 mm, vikt 6,2 g, krokar med stopp.
RING, 18K guld/vitguld, prinsesslipad diamant 0,50 ct, W(H)/VS2, GIA dossier 2274440086, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,48 ct, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca TW(G)/VS2, Michael O Dwyer stl 16,5 mm, vikt 5,9, natural på rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 morganiter ca 1,34 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stift, vikt 3,1 g, någon enstaka diamant med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljanter ca 2,24 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, någon enstaka SI, längd 18 cm, vikt 7,3 g, några enstaka med minimala nagg vid kuletterna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade morganiter ca 1,93 ctv, 110 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stift, längd ca 2,5 cm, vikt 5,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,34 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm.
RING, 18K guld, rubiner, safirer, smaragder, diamanter, stl 18 mm, vikt 5,2 g, enstaka stenar med skador och nagg.
RING, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 13,1 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter 0,84 ctv, ca TW/VS, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,70 ct, TCr(I)/SI2, brun ton, tunn rondist.
Visa varaÄdelstenar Diamanter
DIAMANT, gammalslipad, 0,81 ct, Cr(J)/SI2, inverterade naturaler på rondisten, slitna fasettkanter och små nagg vid rondisten.
Visa varaSmycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 4,5 g, gravyr.