Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
DIAMANT, antikslipad, 0,42 ct, 5,6x4,7x2,1 mm, skador och inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, smaragdslipad, 0,50 ct, 5,6x4,3x2,6 mm, nagg och inneslutningar når ytan.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,5 mm, lås i silver, längd 73 cm, knuet, vikt 55,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, smaragder, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1976, stl 16 mm, vikt 2,3 g, smaragderna har nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 16 mm, vikt 3,2 g, några diamanter har nagg.
RING, 18K guld, rubin ca 0,35 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,02 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, odlade knappformade sötvattenspärlor ca 12 mm, stift, vikt 4,6 g.
COLLIER, kulor av blågrön natursten, sterlingsilver, längd 52 cm, vikt 144,4 g, trädd på vajer.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCa/P, stl 15,75 mm, vikt 2,2 g, diamant med inneslutningar som når ytan med naturliga håligheter.
DIAMANT, prinsesslipad, 0,35 ct, ca Cape/P, brun färgton, inneslutningar som når ytan med naturliga håligheter.