Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
HÄNGE/KEDJA, hjärta, sterlingsilver, Halmstad 1993, längd 45 cm, vikt 7,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCa/P, stift, vikt 1,9 g, stoppers i låghaltigt guld, diamanter med skador/nagg, behov av att byta till stoppers med skruvmekanism, missfärgningar på guldet.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 6,1 g, storleksändrad, slitage på skenan.
BROSCH, sterlingsilver, Sigvard Grundström, Lögdeå 1985, diameter 5,0 cm, vikt 14,2 g.
COLLIER, 18K guld, droppslipade blå safirer, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 41 cm, vikt 11,5 g.
COLLIER, lapis lazuli ca 7,2-7,4 mm, lås och delar i 18K guld, längd 73 cm, vikt 51,8 g.