Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
BROSCH, 14K guld/vitguld, 3 briljant- och gammalslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TCr-Cr/VS-P, längd 6 cm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, silver, onyx, markasiter, höjd 5,0 cm, vikt 12,6 g, stift, saknar flera markasiter.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,45 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, diamanten har skada och nagg.
2 RINGAR, rodierat sterlingsilver, rubiner, smaragder, stl 17,75 mm, vikt 4,9 g, stenarna har skador och nagg.
3 PAR PÄRLÖRHÄNGEN, sötvattenspärlor, vita, rosa och färgade blå, sterlingsilver, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, vikt 1,4 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
RING,18K vitguld, odlade pärla, åttkantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g, en skadad diamant, slitna fattningar.