Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
RING, 18K guld, odlade pärlor, briljantslipade diamnater ca 0,20 ctv, ca TW-W/SI, Alton, Falköping 1984, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g, limmrester.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW/VS, höjd 13 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, Kaplans Safir, Stockholm 1982, stl 16,5 mm, vikt 2,0 g, rubiner med nagg, gravyr.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,7 g, smaragden har nagg och inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,75+ mm, vikt 4,1g,
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, 1 diamant är skadad, 1 diamant har nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragd, 12 briljantslipade diamanter ca W/SI-P, vikt 2,8 g, stift, skador och nagg på smaragderna.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor ca 8,7 mm, 20 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/SI, höjd 25 mm, vikt 4,1 g, krokar.
HÄNGE, 14K guld, silver, odlad knappformad pärla, rosenslipade diamanter, 20x28 mm, vikt 4,9 g, skadad pärla.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, spricka i ringskenan.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljant - och äldre briljantslipad diamant ca 0,56 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g, sliten fattning.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g, skadade stenar.
ALLIANSRING, 18K rodinerat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, korall, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW-W/VS, höjd 65 mm, vikt 4,2 g, krokar.