Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juli 2022
RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
CARMOSÈHÄNGEN, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,30 ct, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, vikt 1,6 g.
SMYCKESET, armband, brosch, örhängen, sterlingsilver, silver, röd emalj, armbandet är stämplat Bernard Melndahl 925 Norge, längd armband 19 cm, örhängen med skruvlås, broschen är ej stämplad och örhängena endast stämplade silver, emaljskador.
KERSTIN EKBERG, collier, silver, 18K guld, monogramsignerad, 32x40 cm, längd 42 cm, vikt 12,3 g. (d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 20 mm, vikt 4,7 g, en diamant skadad.
CARMOSÉRING, 9K guld/silver, ovalslipad blå zirkon ca 1,30 ct, vita topaser ca 0,50 ctv, stl 17 mm, vikt 2,4 g, stenar med nagg, skador, och slitna fasettkanter.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, diamanter med skador och nagg.
RING, 9-14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TCa/P, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 18 mm, vikt 2,0 g, diamanter med skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct enligt gravyr, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,28 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,2 g, 2 diamanter är skadade.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ctv, ca TW/P, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, diamanten har skada och natural på rondisten.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd 0,55 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g, diamanter med nagg och skador, smaragden är sliten och har inneslutningar som når ytan.
GERDA LYNGGAARD POUR MOIES, collier, 13 rader, kulor av horn, Köpenhamn, längd ca 60-100 cm, några kulor har sprickor, smyckespåse(skadat).
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, vikt 1,2 g.
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i sterlingsilver, längd 67 cm, knutet, vikt 35,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7,0-7,5 mm, lås i silver, markasiter, längd 88 cm, knutet, vikt 55,8 g.